Iskolánk története
Az intézmény előzményei
Nyírtelek település Szabolcs-Szatmár-Bereg megye fiatal kisvárosa, mintegy 7200 fő lakossal. Nyíregyházától 10 km-re helyezkedik el. Jelentős fejlődésen ment keresztül az utóbbi években, viszont oktatási intézményei többször átszerveződtek. Évtizedekig két önálló általános iskolája volt a településnek, 1-8. évfolyamon mindkét épületben 2-2 osztállyal. Nyírtelek település első iskolájának alapítása 1872-ben történt meg. Az azóta városi címet kiérdemlő település közoktatási életében azonban nagy változások történtek. 2004.július1-jén a település két különálló oktatási intézményét és az 1979-ben alapított könyvtárat többcélú intézménnyé vonták össze (Nyírteleki Általános Művelődési Központ).
A következő fordulat a 2012.évi CLXXXVIII. törvény megszületése után következett be oktatásunkban, amikor az Országgyűlés a minden gyermek számára azonos esélyeket nyújtó köznevelési rendszer, a feladatellátás szakmai színvonalának emelése, egységessége, valamint a hatékonyabb, költségtakarékosabb intézményfenntartás érdekében törvényt alkotott a köznevelési feladatot ellátó egyes önkormányzati fenntartású intézmények állami átvételéről. 2013.január 1-jén a Nyírteleki ÁMK megszűnt, s létrejött a Nyírteleki Általános Iskola oly módon, hogy a korábban (2004-ig) Herman Ottó Általános Iskolának nevezett intézmény épülete ad otthont az alsó tagozatnak, a régi Királytelek Általános Iskolában pedig a felső tagozat működik .
Sajnos nem volt elegendő diák ahhoz, hogy mindkét épület újra 1-8 osztállyal működjön.
Azóta a legnagyobb problémát ez a „kétlakiság” jelenti – egy intézmény vagyunk 2 teljesen különálló , egymástól mintegy 2,5 km-re lévő épületben . A megosztottságot a települést átszelő 38-as főút tovább mélyíti. Földrajzilag is mintegy elkülöníti egymástól a két épületet, megnehezítve az átjárást.
2013- 2017 között több fenntartója volt az intézménynek. Nyírtelek Várostól a KLIK Nyíregyházi Tankerületéhez került , majd 2017.szeptember 1-től a Debrecen –Nyíregyházi Egyházmegye vette át. Fenntartónk Palánki Ferenc megyéspüspök Úr , aki új intézményt alapított Szent Anna Katolikus Általános Iskola Nyírtelek néven.
Új mérföldkőnek számít az intézmény életében 2021. december 01. , amikor átadásra került a felújjított épületrész, és az új tornaterem. A Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye, mint fenntartó beruházása tette lehetővé, hogy több év után újra egy épületben nevelhetjük-oktathatjuk az 1-8. évfolyamon tanuló diákokat.
A fenntartónkról a Debrecen- Nyíregyházi Egyházmegye honlapján informálódhatnak.
Intézményünkben 2 épületben , 8 évfolyamon 16 osztállyal folyik az oktatás. 31 fő pedagógus , 4 fő nevelést oktatást segítő kolléga (iskolatitkár, könyvtáros, pedagógiai asszisztens, rendszergazda) foglalkozik a tanulókkal.
Pedagógia programunk mottója :
„SERVA ORDINEM ET ORDO SERVABIT TE’ ”
„Őrizd meg a rendet és a rend megőriz téged.”
(Kegyes Tanítórend jelmondata)
Az iskolában folyó nevelő-oktató munka pedagógiai alapelvei, céljai
Iskolánk az általános nevelési-oktatási célok megvalósítása mellett célul tűzte ki tanulói vallásos, az Egyházhoz és a benne élő Krisztushoz hű katolikus nemzedék nevelését. Pedagógiai alapelveinket az intézmény típusa, a helyi társadalmi igények, és az iskola feltételrendszere határozza meg. Ennek megfelelően pedagógiai programunk a következő alapelvekre épül:
- gyermekközpontúság
- világnézet,hit-vallás
- a tudás iránti vágy felkeltése
- esztétikára való nevelés
- a „másság” elfogadása
- testi- lelki egészség.
Oktató-nevelő munkánkat át kell, hogy hassa az egyetemes emberi értékek közvetítésének szándéka: humánum, szeretet, jóság, hit, erkölcs, nemzethez való kötődés, felelősségérzet, kötelességtudat.
Iskolánk egyik legfontosabb alapelve a gyermekközpontúság, melynek feltétele olyan otthonosan működtetett iskola, amelyben jól érzi magát a gyermek, mert alkotó módon vehet részt a tanítás-tanulás folyamatában: ahol ötletei, játékai, feladatai, kérdései, alkotásai szervesen beépülnek az iskolai foglalkozásokba. Mindezek által felkeltjük bennük a tudás iránti vágyat, hozzásegítjük őket ahhoz, hogy személyiségük egészségesen fejlődhessen.
Célok:
- életkori sajátosságok figyelembevétele
- sikerélményhez juttatás (mindig „gyermek közelben” maradni)
- a felnőttek iránti tisztelet, megbecsülés kialakítása (tanár-diák viszony, szülő-gyermek viszony, tanár-szülő viszony)
- családi tradíciók tiszteletére való nevelés
- pozitív életvezetés (egészséges életmódra való nevelés)
„Szent Anna! Máriának szülője, Te vagy a példakép.
Kérj mennyben szent kegyelmet,
-Ha kéred megleszen -,
Hogy éljen minden gyermek
Szentül, erényesen.”
- A legfőbb emberi értékek keresztény hitünkben gyökereznek és Jézus életében mutatkoznak meg legteljesebben. Ezért a diákok példaképéül Jézust, az Őt követő szenteket és a ma körülöttünk élő szent embereket kell állítanunk. A személyiségfejlesztés alapja a szeretetparancs hármas egysége: szeretni Istent, szeretni embertársainkat, úgy, mint saját magunkat.
Iskolánk igény és lehetőség szerint az alábbi tanórán kívüli foglakozásokat kínálja:
- Napközis, tanulószobai foglalkozások.
- Sportkörök: tömegsport, kosárlabda, labdarúgás
- Szakkörök
- Tanulmányi versenyek: helyi, kistérségi, megyei, országos szintig felmenő és nemzetközi versenyek
- Kulturális versenyek
- Házi bajnokságok különböző sportágak keretében. Sportversenyek.
- Iskolai rendezvények: diáknap, gyermeknap, jeles napok (pl. Föld napja, Állatok világnapja, Madarak és Fák napja stb.), ünnepi műsorok, megemlékezések, farsangi mulatság, Adventi forgatag, Mikulás nap, karácsony, gyermeknap, DÖK nap
- Erdei iskola, tanulmányi- és osztálykirándulások
- Múzeum, kiállítás látogatások, színház és hangverseny látogatások, mozi látogatások.
- Iskola előkészítő foglalkozások az óvodásoknak (iskolacsalogató az első osztályosok beiratkozásáig)
- Nyílt tanítási nap felső tagozaton (4. évfolyamból 5-be való átmenet segítése)
- Iskolán kívüli fejlesztési módszerek: bekapcsolódás a közéletbe(városi ünnepélyeken való részvétel, helyi újságban való megjelenés)
Hit- és vallásoktatás- nevelés
Hagyományos programjaink, rendezvényeink:
Szeptember: Szent Mihály hava
̶ Veni Sancte
- Kisboldogasszony ünnepe (szept. 8.)
- Szent Mihály (szept. 29.)
November: Szent András hava
- Mindenszentek, Halottak napja (nov.1-2.)
- Szent Márton katona, püspök ünnepe (nov.11.)
- Árpád-házi Szent Erzsébet napja (nov.19.) -
Adventi előkészület – December: Karácsony hava
- Szent Miklós püspök, Mikulásvárás (dec. 6.)
- Adventi időszak, karácsonyi készülődés
- Karácsony, Jézus születésének megünneplése
Január- Boldogasszony hava:
- Vízkereszt, házszentelés (jan.6.)
Február: Böjtelő hava
- Gyertyaszentelő Boldogasszony, gyertyaszentelés (febr.2.)
- Szent Balázs püspök ünnepe, Balázs-áldás (febr. 3.)
- Farsang
Március: Böjtmás hava
- Hamvazószerda, nagyböjti időszak, húsvéti előkészület
- Gyümölcsoltó Boldogasszony (márc. 25.)
- Húsvét vigíliája, Jézus szenvedése (március vagy április)
Május: Pünkösd hava
- Pünkösd
Június: Szent Jakab hava
– Te Deum
Július-Szent Anna hava
- Iskolánk védő szentjének ünneplése július 26 –án Szent Anna.
(kapcsolódás Nyírtelek városnapi rendezvényeihez, a Szent Anna templombúcsúhoz)