Szent Anna Katolikus Általános Iskola Nyírtelek

Pünkösdölés a Szent Anna Katolikus Általános Iskolában

„Mi van ma, mi van ma
Piros pünkösd napja
Holnap lesz, holnap lesz
a második napja…” –

énekelték a „szentannás” fiúk - lányok az iskola udvarán május 11-én, amikor is a pünkösdölés (egyéb elnevezéseiben a „mivanmajárás”, mavagyonjárás) néphagyományát elevenítettük fel az alsó tagozatos tanulókkal, s néhány lelkes felsőssel iskolánkban. A pünkösdölés eredeti formájában lányok és legények, házról házra járó csoportok bekéredzkedés után szavalnak, énekelnek, táncolnak, átveszik az adományokat, jókívánságokat, köszöntőket mondanak. A mi alsósaink is táncra perdültek, vidám énekszóval, különféle jókívánságokkal kísérve táncukat, hiszen a jókívánságok, köszöntések, mind az ezért kapott ajándékok a pünkösdkor érkező Szentlélek ajándékaira is utalnak. Természetesen királynőket is választottunk a szép leányok közül, akik díszes ruhájukban, népviseletükben különböztek a többiektől.

A lépéseket, dalokat buzgón tanulta az összegyűlt gyermeksereg, köszönet érte Gál Fanni tanítónak, aki a koreográfiát megalkotta, majd betanította és levezényelte az egyre bátrabban bekapcsolódó diákoknak.

Az előadás itt megtekinthető: